O víkendu za kulturou i sportem


Chcete si o víkendu zasportovat nebo si prolistovat tisíc let starou knihu? Máme pro vás víkendové tipy.

Zimní bitva Podbořany 2015

Klasická středověká bitva, jejíž děj bude zasazen do období gotiky a odehraje se v netradičním zimním prostředí. Celým vystoupením nás povede historický příběh, který se skutečně udál v tomto kraji.

Tato bitva se v uplynulých letech stala velice oblíbenou a jedná se o jediné šermířské setkání tak velkého rozsahu v mrazivých měsících u nás v Čechách. Akce proběhne v sobotu 31. ledna 2015.

Program začíná v 10 hodin průvodem na náměstí, kde bude ukázka tanců a středověkých šermířských soubojů. Ve 13:00 začíná nácvik samotné bitvy, která započne v 15:00 hodin

 

Orlický maraton 2015

Zimní měsíce vybízejí spíše k lenošení než k vrcholným sportovním výkonům, ovšem existují i čestné výjimky, které stojí za to absolvovat. Jednou z nich je Orlický maraton (Orlické hory), jehož historie sahá až do 80. let minulého století.

Jeden nebo dva okruhy po zvlněných podhorských loukách a zalesněných svazích čekají na všechny účastníky 31. Orlického maratónu klasicky a 13. Orlického půlmaratonu na přelomu ledna a února 2015 v Deštném v Orlických horách.

Je libo 40 kilometrů klasicky, nebo raději o dvacetikilometrové kolečko méně, kde si závodníci mohou vybrat mezi volnou a klasickou technikou? Náročná trasa a její profil dají závodníkům pořádně zabrat, jen těžko najdou místo, kde by si mohli dovolit trochu odpočinku.

Účastníci si mohou tradičně vybírat ze závodu měřícího 20 kilometrů (Orlický půlmaraton), dvou okruhů o souhrnné délce 40 kilometrů (Orlický maraton) či z dětských okruhů měřících 1, 3, a 5 kilometrů (Orlický půlmaraton).

Pro ty nejvytrvalejší závodníky poměřující své síly na nejdelší možné trati je třeba uvést skutečnost, že se běží klasickým stylem a volný styl bruslení je zakázán. Pořadatelé akce dbají i na profesionální zázemí všech zúčastněných, pro které je připraveno dostatečné občerstvení včetně speciálně vyhlášeného guláše.

Vyšehradský kodex v Klementinu

Dvoudenní výstava v pražském Klementinu představí originál Kodexu vyšehradského i jeho faksimile, kterým si návštěvníci budou moci listovat. 

Kodex je unikátním románským rukopisem. Jedná se o nejstarší rukopisnou památku, kterou okolnost jejího vzniku pojí s českým prostředím. Touto okolností byla korunovace knížete Vratislava II. prvním českým králem dne 15. června 1086. Kodex vyšehradský je proto také někdy nazýván Korunovačním kodexem. Vratislav II. kodex zařadil do svých sbírek na Vyšehradě, kde sídlil, odtud tedy jeho přídomek vyšehradský.

Rukopis obsahuje 108 pergamenových listů, přičemž 26 stran je zdobeno obrazy evangelistů, genealogií rodu Kristova, čtyřmi předobrazy ze Starého zákona a christologickým cyklem o 29 výjevech. Na foliu 68r je iniciála „D“ zahajující čtení na den sv. Václava, což dokládá bohemikální charakter této památky.

Na výstavu je vstup zdarma.

 


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz