Nový Svět – místo, kde se zastavil čas. Věděli jste o něm?


Jen málokdo tuší, že se téměř v centru Prahy rozprostírá městečko samo pro sebe, městečko, žijící tak trochu vlastním životem.

Nový Svět

Nový Svět je malou čtvrtí, přiléhající k Pražskému hradu. Jedná se vlastně o bývalé hradčanské předměstí, které vzniklo někdy v polovině 14. století na staré cestě směrem ke Střešovicím. Původ vzniku této části Hradčan není přesně znám, jednalo se patrně o předhradí Pražského hradu, které vzniklo postupným zasypáváním strže a údolí potoka Brusnice.

Nový Svět

Ulice kopíruje starou cestu, která tudy podél potoka Brusnice vedla k osadě Střešovice. Celá čtvrť utrpěla požárem v roce 1420 za husitů, znovu vyhořela při velkém požáru Hradčan a Malé Strany v roce 1541. Zůstaly zde malé domky chudých obyvatel. Domky byly velmi skromné, avšak jejich názvy naznačují opak, v každém se totiž opakuje slovo "zlato": U zlaté/ho noha, hrušky, hroznu, stromu, keře, čápa, beránka, hvězdy, slunce, raka, žaludu a tak dále a tak dále.

Nový Svět

Navzdory honosným názvům však Nový Svět skutečně nikdy bohatstvím neoplýval. Ti nejchudší obyvatelé bydleli v domech se zlatými přízvisky ještě mezi dvěma světovými válkami. Tehdy všichni uličku přirovnávali k italské Neapoli – mezi domy se tehdy sušilo prádlo a obyvatelé trávili společné podvečery venku na dvorku. Věřte nebo ne, trochu takové harmonie si tato čtvrť zachovala dodnes. No, přijďte se přesvědčit sami.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz