Nové muzeum v Havlovicích ukazuje archeologické nálezy z východočeských Pompejí


V budově školy v Havlovicích nedaleko Trutnova začalo koncem dubna fungovat muzeum archeologických nálezů z hradu Vízmburk. O zřícenině hradu se mluvilo jako o východočeských Pompejích, hrad ze 13. století byl totiž stovky let ukrytý pod vrstvou hlíny. V roce 1972 archeolog Antonín Hejna objevil, že to, co původně odborníci pokládali za zbytky základů Vízmburku, jsou ve skutečnosti jen jeho horní patra.

Zřícenina hradu Vízmburk
Havlovická škola

Muzeum bude otevřené pouze na objednávku, například pro hromadné akce, školní výlety či exkurze. K vidění je zde několik stovek nejrůznějších věcí nalezených během vykopávek na hradě Vízmburk. Archeologové na průzkumu areálu pracovali do roku 1984.

Zřícenina hradu Vízmburk
Zřícenina hradu Vízmburk

Na výstavě nazvané „Příběh ztraceného hradu“ najdete například hroty šípů, kousky sekyr či kuší nebo úlomky keramiky a kostí. Vystavena bude také replika dobývacího stroje nebo maketa původních kachlových kamen z hradu.

Na samotném Vízmburku byla sezóna 2015 zahájena v sobotu 2. května. Nyní ho můžete navštívit pouze o víkendech, o letních prázdninách pak každý den.

 


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz