Netradiční výlet do elektrárny


Cestovat za poznáním světa elektráren můžete po celé republice. Při návštěvě elektrárny neuslyšíte nic o dávné historii, panovnících ani rytířích, zato zjistíte, jak funguje výroba energie, a nahlédnete do složitých a fascinujících strojoven.

Elektrárna Dukovany
Elektrárna Dukovany

Nejstarší českou jadernou elektrárnou jsou Dukovany. Elektrárna se nachází jihovýchodně od Třebíče. Její moderně vybavené informační centrum nabízí exkurze pro širokou veřejnost, ve kterých zhlédnete video o jaderné energetice a prohlédnete si trojrozměrné modely reaktoru. Získáte tak perfektní představu o fungování elektrárny praktickou a zábavou formou, kterou ocení také vaše děti. V blízkosti Dukovan se navíc nachází Vodní elektrárna Dalešice. Kromě exkurze se můžete dokonce i projet na loďce po Dalešické přehradě.

Elektrárna Temelín
Elektrárna Temelín

Největší tuzemskou jadernou elektrárnou je Temelín na jihu Čech. Nedaleko se nachází zámeček Vysoký Hrádek, v jehož historických prostorách můžete shlédnout rozsáhlou interaktivní expozici o elektrárně. Víte, jak se řídí jaderný reaktor? Co je to žlutý koláč, nebo co se dá pozorovat v mlžné komoře?

Elektrárna Dlouhé Stráně
Elektrárna Dlouhé Stráně

Do Jeseníků vyrazte na exkurzi přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, která je třetí největší přečerpávací vodní elektrárnou na světě a často se označuje jako ‚‚jeden ze sedmi divů Česka‘‘. Kdyby se vám nechtělo pěšky, k horní nádrži můžete vyjet lanovkou a vychutnat si tak pohodlně dokonalá panoramata. V samotné elektrárně si poslechnete odbornou přednášku, zhlédnete film, a pak se můžete vydat do podzemní elektrárny.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz