Nenechte si ujít ve Varech! Tipy na nej filmy


Karlovarský filmový festival začíná už dnes! Bude nabitý filmy z jiných prestižních festivalů, přinese několik zajímavých debutů a také několik pozoruhodných českých filmů. Jaké kousky byste si neměli nechat ujít?

Amerika
Amerika

Amerika

Dokument Amerika je celovečerním režijním debutem herce, režiséra a hudebníka Jana Foukala, známého také pod svým hudebním pseudonymem Johannes Benz, pod kterým vydal v roce 2014 debutovou desku One Way Road. Jeho dokument, natočený v produkci HBO, je příběhem dvojice toulající se českou krajinou, který můžeme vnímat jako originální pohled na fenomén trampů. Čechokanaďanka Bára a muzikant Honza se v něm vydávají na cestu, která je sama o sobě cílem.

Klub
Klub

Klub

Nejnovější film chilského režiséra Pabla Larraína, známého filmy Post mortem nebo NO, je temné drama protkané nečekaně humornými momenty, které si bere na paškál zločiny členů katolické církve. Zdánlivě poklidný život uzavřené skupinky několika mužů a jedné ženy pomalu odkrývá temnou minulost jednotlivých členů nenápadné komunity. Tento nekompromisní a provokující snímek si zaslouženě odnesl z letošního MFF v Berlíně Velkou cenu poroty.

Heil
Heil

Heil

Ceněný německý filmař Dietrich Brüggemann přichází s radikální satirickou komedií, jejímž prostřednictvím se s ledovým klidem naváží především do neonacistů, ale i do médií, policie nebo Evropské unie. Jízlivý komentář ke stavu současné německé společnosti, nabídnutý divákovi ve strhujícím tempu, lze snadno aplikovat i na sousedící země.

Vzestup
Vzestup

Vzestup

V sekci Pocta Larise Šepiťkové bude uveden film této významné ruské režisérky z roku 1977. Adaptace novely Sotnikov od Vasila Bykova je válečným dramatem, jehož děj se odehrává během několika dní v zimním Bělorusku. Dva vojáci padli do německého zajetí a jejich postoje jsou vystaveny kruté zkoušce. Sevřené a vypjatě dramatické líčení je paralelou biblického příběhu Krista a Jidáše. Sugestivně natočené podobenství o síle a slabosti lidského ducha získalo na Berlinale Zlatého medvěda.

Tělo
Tělo

Tělo

Mladá anorektička Olga, její alkoholu propadlý otec a psycholožka, která věří, že dokáže komunikovat s mrtvými, jsou tři hlavní postavy dramatu polské režisérky Małgorzaty Szumowské. Ta se ve svých filmech dlouhodobě věnuje problémům v mezilidských vztazích pramenících ze společenských tabu.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz