Nejstarší rozhledna, nejvyšší rozhledna nebo rozhledna roku? Na kterou se vydáte?


V současné době nám v České republice nabízí unikátní a nezapomenutelné výhledy něco málo přes 200 rozhleden. Rozhledny se v Česku staly populární převážně na konci 19. století v souvislosti s rozvojem turistiky. K vybudováním mnoha z nich a k rozšíření povědomí o těchto stavbách výrazně přispěl Klub českých turistů. V následujících řádcích vám představíme tři zajímavé vyhlídky. Jedna je nejstarší, druhá nejvyšší a poslední byla zvolena rozhlednou roku 2014.

Minaret v Lednickém parku

Nejstarší rozhledna

Nejstarší českou rozhlednou je muslimský minaret v Lednickém parku, který je součástí Lednicko-Valtického areálu zařazeného na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Minaret si nechal v roce 1797 postavit kníže Alois Liechtenstein podle návrhu Josepha Hardtmutha. K vzniku rozhledny se váže zajímavý příběh. Mezi místními se povídá, že již zmiňovaný Alois Josef I. zde původně chtěl vystavit kostel, ale nějak se s poddanými nedokázal shodnout na umístění stavby. Vše nakonec vedlo k dlouhému handrkování a hádce, jejímž výsledkem je škodolibá knížecí pomsta: islámský symbol. Stavba byla dokončena v roce 1802 a od té doby tvoří výraznou dominantu tohoto překrásného kraje. K rozhledně se dostanete dlouhou procházkou přes rozsáhlý park, přiblížit se můžete i lodí. Na samotný vrchol Minaretu pak vede 302 schodů.

Žižkovský televizní vysílač

Nejvyšší rozhledna

Nejvyšší rozhlednu naleznete překvapivě v našem hlavním městě. Nejedná se ovšem o Petřínskou rozhlednu, jak by si někteří mohli myslet, ale o unikátní žižkovský televizní vysílač tyčící se nad naší matičkou Prahou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985 až 1992 podle plánů architektů Václava Aulického a Jiřího Kozáka. Na věži je umístěno 10 obřích soch miminek od sochaře Davida Černého. Kromě vyhlídkové plošiny, ze které lze za dobrého počasí dohlédnout až 100 km daleko, je zde umístěna také luxusní restaurace Oblaca.

Špulka u Lbosína

Rozhledna roku 2014

Český Klub přátel rozhleden uspořádal během března tohoto roku anketu o nejlepší rozhlednu postavenou v uplynulém roce 2014. Celkem bylo loni v Česku vystaveno 24 nových rozhleden. Do Klubu přátel rozhleden přišly hlasy od celkem 229 milovníků turistiky. Nejvíce hlasů dostala a vítězkou se tak stala Špulka u Lbosína na Benešovsku. Originální stavba byla vybudována podle návrhu architektky Ivety Torkoniakové. Rozhlednu tvoří ocelová, částečně dřevem obložená konstrukce ovinutá točitým schodištěm s celkem 150 schody. Vyhlídková plošina, která se nachází ve výšce 30 metrů, nabízí dokonalý kruhový výhled na Benešovsko a Posázaví, za dobrých povětrnostních podmínek pak lze dohlédnout například až na Sněžku.

Tak na kteroupak rozhlednu vás to láká? Nebo už jste snad některou z nich navštívili? V takovém případě se nebojte zaslat nám do redakce vaše fotografie, ty nejhezčí nezůstanou bez odměny!


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz