Navštivte Šternberk a Šternberk


Ze Šternberka (okr. Olomouc) do Českého Šternberka - a naopak - je to celkem daleko, jak se neustále přesvědčují turisté, kteří si oba hrady vždy pletli a dál pletou. Proto se letos správy obou hradů rozhodly spolupracovat a naučit širokou veřejnost, že hrady jsou skutečně dva, jsou rozdílné a každý se nachází v jiné části republiky.

Hrad Šternberk
Hrad Šternberk

Počátek zmatení je již v polovině 13. století. Tehdy Zdeslav z rodu Divišovců založil dva hrady, jeden na ostrohu nad řekou Sázavou a další na úpatí Nízkého Jeseníku a oba pojmenoval stejně ― Šternberk. V němčině, která byla tehdy módním jazykem a řečí bohatých, značí „Stern“ hvězdu, kterou měl Zdeslav v erbu, a „Berg“ horu či kopec. Zdeslav se začal psát jako pán ze Sternberga a stal se tak zakladatelem rodu Sternbergů.

Pohled na Český Šternberk
Český Šternberk

Společné dějiny obou hradů se rozešly ještě ve středověku. Zatímco Český Šternberk drželi Sternbergové téměř nepřetržitě a dodnes ho vlastní, na tom moravském Šternberku se vystřídalo mnoho majitelů, mezi posledními byli Liechtensteinové, kteří ho vlastnili až do konce druhé světové války. Dnes je Státní hrad Šternberk ve správě Národního památkového ústavu.

Kastelánky obou hradů říkají, že není Šternberk jako Šternberk, a aby udělaly neustálému zmatení turistů přítrž jednou provždy, připravily pro své návštěvníky speciální akci.

Hrad Šternberk
Hrad Šternberk

Ti návštěvníci, kteří v letošní sezóně navštíví oba hrady, budou zařazeni do slosování o krásné ceny a ještě jim bude nabídnut zajímavý bonus. Kdo se na pokladně hradu Šternberk prokáže letošní vstupenkou z hradu Český Šternberk, získá slevu na vstupném a naopak ten, kdo nejprve navštíví hrad Šternberk a vstupenku si schová, může na Českém Šternberku zdarma navštívit sezonní výstavu turistických známek.

 Text: Tereza Kaňková


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz