Navštivte Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015


Každý rok propůjčuje EU titul hlavního města kultury dvěma evropským městům, která byla vybrána nezávislou mezinárodní porotou. Pro rok 2015 bylo zvoleno belgické město Mons, ve kterém mimo jiné působil i slavný malíř Vincent van Gogh, a česká Plzeň. Díky titulu hlavního města kultury zamíří do vybraných lokalit davy turistů, na které tu čeká bohatý kulturní a společenský program.

A na co tedy stojí za to zajít?

Na návštěvníky tu čeká žánrově rozmanitá kulturní nabídka, ocení ji jak milovníci divadla, hudby, či tance, tak obdivovatelé výtvarného umění. V programu nechybí ani komunitní akce, vzdělávací projekty a různá další zajímavá setkání. Po celý rok zde bude díky projektu Plzeň 2015 probíhat přes 50 kulturních událostí ve veřejném prostoru a přes 600 dalších akcí.

Plzeň 2015 - zahájeníUž na podzim 2014 zakotvila v centru Plzně magická manéž Manège Carré Senart, stěžejním projektem Plzně 2015 je totiž Sezóna nového cirkusu. Tu zahájil slavný švýcarský akrobat David Dimitri představením l´Homme cirque, v jehož rámci vystřelil sám sebe z děla u plzeňského kostela svatého Bartolomějě

 

Lynyrd Skynyrd

V únoru se celé město rozzáří během několikadenního festivalu světla, v březnu si pak nenechte ujít otevření Kulturní fabriky v bývalém pivovaru Světovar. Duben bude patřit akci Továrny na představivost, která otevře různé tovární areály po městě a promění je v umělecký prostor. V květnu pak na návštěvníky čekají velkolepé Slavnosti svobody, připomínající 70. výročí osvobození americkou armádou. Hned první květnový den zde například odehraje koncert legendární americká kapela Lynyrd Skynyrd

 

Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015V létě se bude v Plzni konat multižánrový festival Živá ulice. V celém Plzeňském kraji pak bude probíhat akce 9 týdnů baroka, která představí bohatý program živých uměleckých akcí v prostředí jedinečných barokních památek. Podívat se tak můžete například na zámek Kozel s rozsáhlým čtyřicetihektarovým parkem či do Jízdárny Světce, kde na vás bude čekat věrná replika dřevěného barokního divadla.

 

Základní myšlenkou tohoto projektu, který funguje již od roku 1985, je představení kulturního bohatství a jedinečnosti daných lokalit a zvýšení povědomí o společné evropské historii. Plzeň 2015 se zaměřuje na tři témata, která jsou pro tuto lokalitu typická, a to industriální dědictví, umění v krajině a barokní památky.

V září se můžete těšit na Mezinárodní festival Divadlo, který doplní přehlídka nového cirkusu. O současné divadlo a tanec obohatí svůj program také Divadlo J. K. Tyla. Pozadu nezůstane ani umění výtvarné – plzeňského rodáka Jiřího Trnku například představí výstava inspirovaná jeho slavnou Zahradou, kterou pro rodiče i děti připravili Trnkovi potomci. Západočeská galerie vystaví tvorbu umělců mnichovské secese, mezi níž nebude chybět tvorba Paula Klee, Vasilije Kandinského či jiných umělců ze skupiny Der Blaue Reiter. Západočeské muzeum zase připomene odkaz slavného designéra Ladislava Sutnara, speciální prohlídková trasa zpřístupní jedinečné bytové interiéry architekta Adolfa Loose v Plzni.

 


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz