Národní přírodní rezervace Soos je evropskou raritou


Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos, která nemá v Evropě obdoby.

Soos

Vydáte-li se 6 kilometrů severovýchodně od Františkových Lázní, spatříte prazvláštní měsíční krajinu, rozbrázděnou erozí a pokrytou žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. Tak vypadá národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozlehlé rašeliniště s řadou minerálních pramenů. V rezervaci žije nespočet chráněných živočichů a roste zde velké množství mokřadních a slanomilných rostlin.

Soos

Rezervace byla vyhlášena roku 1964 na celkové ploše 221 hektarů, přístupná je však dnes jen část. Přes kilometr dlouhá podlážková naučná stezka vás povede dnem vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu. Najdete zde jednu evropskou raritu - tzv. křemelinový štít - nahromaděnou křemelinu ze schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera.

V areálu je také přírodní geologický park, muzeum s expozicí "Příroda Chebska a Soosu", pavilon s expozicí "Dějiny Země" a "Paleontologie" s modely prehistorických ještěrů v životní velikosti. Naleznete tu také stanici pro záchranu živočichů nebo dančí oboru. Součástí areálu je i odpočinková zóna s občerstvením.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz