Na zámku Velké Losiny můžete zjistit, s čím si hrávaly šlechtické děti


Na renesančně-barokním zámku ve Velkých Losinách máte možnost zhlédnout výstavu historických hraček z let 1780 až 1930.

Zámek Velké Losiny
Zámek Velké Losiny

Zámek Velké Losiny se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Šumperk, v krajině předhůří Hrubého Jeseníku. Zdejší sídlo stojí na místě někdejší středověké tvrze. Místo proslulo nechvalně známými čarodějnickými procesy, které se zde odehrávaly v letech 1678-1696 a padlo jim za oběť 56 osob. Tyto procesy se staly předlohou pro knihu Kladivo na Čarodějnice spisovatele Václava Kaplického. Podle tohoto díla byl v prostorách zámku natočen roku 1969 i stejnojmenný film.

Historické hračky
Historické hračky

Pryč ale s čarodějnicemi! Letošní léto patří dětem a jejich hračkám. Až do konce září se můžete v barokním křídle zámku Velké Losiny podívat na historické hračky z let 1780 až 1930, zapůjčené ze sbírek Muzea technických hraček v Praze a Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou. Před dvěma sty lety si šlechtické děti hrály trošku jinak, než ty děti dnešní, no…

Interiér Velké Losiny
Interiér Velké Losiny

I ostatní interiéry a expozice zámku stojí za povšimnutí. Při své návštěvě rozhodně nevynechejte rytířský sál s renesančním kasetovým stropem. V místnosti spatříte majoliková kamna z roku 1589, renesanční příborník a na stěnách visí vzácné kožené tapety. V dalších prostorách je mimo jiné vystavena sbírka tapisérií ze 17.století a sbírka zbraní. Zámecká kaple má pozoruhodnou freskovou výzdobu od významného malíře moravského baroka Jana Kryštofa Handkeho.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz