Na Vysočinu za památkami UNESCO, jsou tu hned tři


Památky zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jsou na Vysočině hned tři. Navštívíte tu historické jádro města Telče, baziliku sv. Prokopa a židovské město v Třebíči a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou.

Kostel sv. Jana Nepomuckého
Kostel sv. Jana Nepomuckého

Tyto tři památky tvoří pomyslný trojúhelník a jsou od sebe vzdálené přibližně 40 kilometrů. Své putování můžete zahájit například u poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Originální barokně gotický kostel byl vystaven v letech 1719 až 1722 podle projektu architekta J. B. Santiniho a je považován za vrchol jeho tvorby. Podle legendy se nad tělem Jana Nepomuckého objevila korunka s pěti hvězdičkami, proto také Santini zakomponoval do svého projektu pětkovou symboliku. Základem je pěticípý půdorys, pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, pět hvězd a pět andělů na hlavním oltáři.

Židovská čtvrť Třebíč
Židovská čtvrť Třebíč

Pokračujeme! Město Třebíč. V Třebíči je mezi památky UNESCO zapsána románsko-gotická bazilika sv. Prokopa společně s židovskou čtvrtí a Přední a Zadní synagogou, kde je umístěna stálá expozice židovské kultury. Třebíč kdysi patřila k významným střediskům židovské kultury na Moravě a dokonale zachovaná židovská čtvrť je unikátním svědectvím tehdejšího soužití Židů a křesťanů. Rozhodně navštivte i židovský hřbitov, který se nachází nedaleko židovské čtvrti, na svahu kopce Hrádek. Původní židovský hřbitov byl v 17. století přemístěn na severní svah kopce, kde je dnes k vidění na 3 000 kamenných náhrobků, z nichž nejstarší z nich pochází z roku 1631.

Náměstí Telč
Náměstí Telč

Třetí památkou UNESCO na Vysočině je historické jádro Telče. Jedno z nejkrásnějších měst České republiky, kterému se přezdívá Moravské Benátky, nabízí mnoho. Prohlédnout si zde můžete náměstí Zachariáše z Hadce, lemované měšťanskými domy s nádhernými renesančními štíty a podloubími, renesanční zámek s parkem, barokních sochy a kašny a další drobné stavby. Historické jádro města je ohraničené rybníky a branami a dokonale si udrželo po celá staletí svou osobitou tvář z časů dávno minulých. Nejstarší památkou ve městě je 49 metrů vysoká, pozdně románská Svatodušní věž z 13. století.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz