Na Husa vzpomenou v Táboře, Husinci i Praze


Připomeňte si 600. výročí upálení Mistra Jana Husa, jedné z největších postav české historie. Oslavy se konají po celé České republice, zvláště pak v místech, která jsou s Husem úzce spjatá.

Mistr Jan Hus
Mistr Jan Hus

Jan Hus se narodil kolem roku 1370 v Husinci. Vyučoval na pražské univerzitě a později se dokonce stal jejím rektorem. Proslul jako velký kritik římskokatolického stolce a mravního úpadku, v němž se celá církev ocitla. Za své názory byl označen jako kacíř a odsouzen kostnickým koncilem k smrti upálením. 6.7.1415 byl Mistr Jan Hus upálen. 600. výročí upálení velkého reformátora a kazatele si můžete připomenout na několika místech České republiky.

Slavnosti Tábor
Slavnosti Tábor

Například v Táboře. Město Tábor vzniklo jako důležité centrum husitského hnutí, které zde má také své muzeum. V červenci zde můžete navštívit hned několik výstav a přednášek, oslavy však vyvrcholí 5. a 6. července. U pomníku Jana Husa v Husově parku se v neděli od 18 hodin uskuteční pietní akt, od 20 hodin potom na Žižkově náměstí zazní koncert orchestru Smetanovi historici s cyklem symfonických básní Má vlast. O den později, tedy v pondělí 6. července, můžete navštívit táborský kostel sv. Filipa a Jakuba. Tady je pro vás připraveno hudebně-literární pásmo s četbou Husových hlavních myšlenek. Od 20 hodin pak znovu ožije Žižkovo náměstí, můžete tu zhlédnout muzikál Kazatel o životě Jana Husa, jehož autorem je sólista opery Národního divadla Zdeněk Plech.

Památník Jana Husa
Památník Jana Husa

Od 3. do 6. července 2015 se vydejte do Husince v jižních Čechách, Husova rodiště, kde se zúčastníte oslav, jejichž historie sahá až do roku 1869. Součástí akce bude poutní mše, která se uskuteční v neděli 5. července od 8 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje. Chybět nebude ani večerní historický lampionový průvod a pietní vzpomínka. Na závěr nedělních slavností bude odpálen velkolepý ohňostroj a jako vzpomínka na Husovo úmrtí dojde k zapálení hranice. Hlavní část oslav se však uskuteční v pondělí, tedy v den, kdy přesně před 600 lety Mistr Jan Hus zemřel. Těšit se můžete na koncerty, dražbu výroční medaile a rytířský turnaj. Pro děti budou připravena divadelní vystoupení. Samozřejmostí je občerstvení po celý den.

Betlémská kaple
Betlémská kaple

Stopy po Husovi nalezneme také v Praze. Tady učil, kázal a vedl místní univerzitu. Připomenout si ho budete moci na Staroměstském náměstí, Ovocném trhu, v Betlémské kapli i dalších pražských kostelech. Slavnosti se budou konat 5. a 6. července a jejich součástí budou hudební i divadelní vystoupení na podiu u pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí. O slavnostní zahájení se postará Moravská filharmonie Olomouc, dále vystoupí například kapely Hradišťan, Tata Bojs nebo Spirituál Kvintet. Ovocný trh se promění na středověké tržiště a nebude chybět ani program pro děti.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz