Museum Kampa vystavuje díla Warhola, Pištěka i Lhotáka


Od půlky října můžete na pražské Kampě vyrazit na výstavu reflektující téma techniky a strojů nazvanou Auto v proměnách času. Muzeum mimo jiné představí rozměrný obraz Andyho Warhola, vytvořený u příležitosti stoletého výročí vynálezu automobilu. Výstavu doplní i díla českých autorů, například Theodora Pištěka, Kamila Lhotáka nebo Bedřicha Dlouhého.

Warhol obraz vytvořil v roce 1987 na zakázku společnosti Mecedes-Benz. O rok dříve přijal objednávku na obraz slavného vozu Mecedes-Benz 300 SL. Vzniklé dílo zaujalo vedení automobilky natolik, že Warhola požádali o celou sérii, která by mapovala vývoj vozidel této značky. Umělec souhlasil, zemřel však dříve, než sérii dokončil. Ze zamýšlených 80 obrazů 20 historických automobilů dokončil před svou smrtí 36 pláten a sítotisků a 13 kreseb. Cyklus začíná nejstaršími vozidly z roku 1886.

Tématem obrazu vystaveného v Museu Kampa jsou dva nejstarší automobily – Daimler Motorkutsche a Benz Patent-Motorwagen. Plátno má rozměry 2,34 krát 6,40 metru a je vytvořeno technikou akrylu na plátně. Organizátoři výstavy vyzdvihují také fakt, že ačkoliv se jedná o serigrafii, je plátno jedinečné tím, že na světě existuje jediný tisk.

Více o Museum Kampazde

Akce - Auto v proměnách času - : zde


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz