Magická skalní města Českého ráje


Vydejte se na výlet do Českého ráje a navštivte kouzelná, mnohdy pověstmi opředená skalní města a městečka. Nikde jinde v České republice jich nenajdete takovou koncentraci jako na území mezi Jičínem, Turnovem a Mnichovým Hradištěm. Která jsou ta nej?

Prachovské skály
Prachovské skály

Prachovské skály

Nejznámější skalní město o rozloze 2,6 km2 leží severozápadně od města Jičín a vzniklo z usazenin pískovců a opuk v druhohorách. Dva prohlídkové okruhy, zelený a kratší žlutý, vás provedou po všech známých skalních útvarech jako je například Americká sluj, Císařská chodba, Fortna, Šikmá věž a mnoho dalších. Ze všech vyhlídek máte pak celý Český ráj jako na dlani, nejkrásnější rozhled poskytuje vyhlídka Máj. Prachovské skály se v roce 1866 staly součástí opevnění rakouských vojsk a byla zde svedena rozhodující bitva. Rakouské vojsko však nebylo dobře připraveno, po několika hodinách bojů jim byl doručen rozkaz k ústupu, ten se však nedostal ke všem jednotkám. Část vojska se stáhla, zbytek byl rozdrcen na marně hájených opevněních. Památku této nešťastné bitvy připomíná řada místních pojmenování, například rybník Vražda nebo pole Na zabitých. V Prachově, ale i v okolních městech si pak můžete povšimnout mnoha pomníčků.

Kopicův statek
Rytiny ve skále u Kopicova statku

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město leží 5 km jihovýchodně od Turnova a nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky. Pokořit můžete téměř čtyři stovky věží, z nichž nejmohutnější dosahuje výšky 60 metrů. Po zelené značce se dostanete přímo k zámku Hrubá Skála, do rokle pod ním vede 65 metrů dlouhá skalní chodba, přezdívaná Myší díra. Modrá značka vás zase provede všemi atraktivními kouty hruboskalska a představí nejznámější útvary Kapela, Maják, Dračí věž a Dračí zub. Nezapomenutelný pohled na Státní hrad Trosky nabízí Marijánksá vyhlídka. Nedaleko naleznete malé údolíčko u Kopicova statku, to rozhodně nezapomeňte navštívit! Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin a výjevy z bájí a pověstí, doplněné o verše.

Besedické skály
Besedické skály

Besedické skály

Besedické skály je oblast nad údolím Jizery nedaleko vsi Besedice skládající se ze tří skalních měst – Besedické, Kalich a Chléviště. Naučná stezka Besedickými skalami v Českém ráji je zaměřena především na geologii a najdete na ní deset informačních tabulí. Kromě nádherných výhledů z vrcholků skal zde můžete objevit tajnou modlitebnu českých bratří, kam se v období po bitvě na Bílé hoře uchylovali protestanti ke svým modlitbám. Nedaleko modlitebny můžeme vystoupat na vyhlídku Českých bratří nebo se po zelené turistické trase vydat na zříceninu hradu Zbirohy. Nezapomenutelným zážitkem bude jistě procházka skalními bludišti Kalich a Chléviště.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz