Labyrinty a bludiště na zámku Loučeň nemají v Evropě obdoby


Skutečnou raritou je labyrintárium na zámku Loučeň ve Středočeském kraji. Naleznete zde 11 bludišť a labyrintů. Mimochodem, víte vůbec jaký je rozdíl mezi bludištěm a labyrintem?

Tisové bludiště
Tisové bludiště

Labyrintem vede jediná cesta, byť pořádně klikatá. Oproti tomu v bludišti narazíte na mnohá rozcestí, přičemž ne každá z cest, kterou na těchto rozcestích zvolíte, vede tím správným směrem. Ať už se rozhodnete pro labyrint či bludiště, zjistíte, že to není jen dětská zábava, jak by se možná mohlo na první pohled zdát. Je téměř jisté, že propadnete kouzlu bludišť a labyrintů, ať už jste jakéhokoli věku.

Travnatý labyrint
Travnatý labyrint

Na magičnosti labyrintům dodává i fakt, že jsou téměř tak staré, jako lidstvo samo. Velmi hojně je užívali třeba Keltové, už ve starověku je ale znali i obyvatelé daleké Indie. V pohanských dobách měly údajně na lidi v mnohém podobný vliv, jako později vznikající náboženství, dodávaly jim sílu a energii.

Palisádové bludiště
Palisádové bludiště

Labyrinty a bludiště na zámku Loučeň propojuje přesně vytyčená naučná stezka s obsáhlými, tematicky řazenými informacemi o historických kořenech, ale i současnosti labyrintů a bludišť. Při své cestě jedinečným zámeckým parkem o celkové rozloze 23 hektarů budete postupně míjet následující bludiště a labyrinty: Buxusové bludiště, Světelný labyrint, Travnatý labyrint, Tisové bludiště, Dlážděné bludiště, Palisádové bludiště, Kamenný labyrint, Provazové bludiště, Pískovcový labyrint, Prstový labyrint a Písmenkový labyrint.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz