Křížem krážem Šumavou


V rozsáhlém pohoří na hranicích Česka s Rakouskem a německým Bavorskem nalezneme mimořádně cennou a člověkem zatím málo dotčenou krajinu. Vydejte se prozkoumat Šumavu – zelenou střechu Evropy. A co byste rozhodně neměli minout?

Vodopád Bílá strž
Vodopád Bílá strž

Vodopád Bílá strž

Bílá strž je nejvyšším šumavským vodopádem, který dosahuje výšky 13 metrů. Tvoří jej několik stupňů a kaskád, přičemž nejvyšší stupeň měří přes 7 metrů. V řečišti potoka se také nacházejí tzv. obří hrnce vyhloubené vířící vodou. Na stráních kolem vodopádu dotváří atmosféru dochované zbytky původního horského lesa, který má pralesovitý ráz.

Vyhlídka na Černé hoře
Vyhlídka na Černé hoře

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Rozhodně neopomeňte navštívit vyhlídku na Černé hoře u Pramenů Vltavy! Právě tady se vám naskytne pohled na rozlehlé lesy Národní parku Šumava a na Bavorský les, les, který se nyní samovolně obnovuje po tom, co ho napadl kůrovec. Za hezkého počasí můžete zpozorovat dokonce i 100 kilometrů vzdálené Alpy.

Nejkratší železnice
Nejkratší železnice

Nejkratší mezinárodní železnice na světě

Přímo v srdci Národního parku Šumava se nachází bývalá obec Nové Údolí, jejíž chloubou je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici právě v Novém Údolí. V letních měsících se můžete po trati svést replikou parní lokomotivy zvané s nadsázkou „Gigant“. Poblíž trati naleznete i muzeum, které je umístěno v historickém chladícím vagonu z 20. let 19. století.

Vodní nádrž Lipno
Vodní nádrž Lipno

Vodní nádrž Lipno

Lipno, Údolní nádrž Lipno, či lipenská přehrada – jak chcete, je vodní dílo vybudované na řece Vltavě v letech 1952–1959. S rozlohou 48,7 km2 jde o největší přehradní nádrž a vůbec o největší vodní plochu na území České republiky. Díky tomu bývá také často označována jako české moře. Lipno obklopuje dechberoucí příroda. V blízkosti nádrže naleznete výjimečnou Stezku korunami stromů, jedinou v Čechách, nebo třeba zábavný park Active Park Lipno.

Prales Boubín
Prales Boubín

Boubínský prales

Boubínský prales je třetí nejstarší českou přírodní rezervaci. Najdete ho nedaleko Včelné pod Boubínem v okrese Prachatice, kde zaujímá rozlohu 666,41 hektarů. Prales Boubín je největší nedotčenou plochou původního lesa ve střední Evropě, s porosty smrku, jedle a buku – některé jsou staré až 400 let. Kolem jádra pralesa vede okružní naučná stezka Boubínský prales. Ta prochází několika pásmy, která se odlišují mírou, jakou do života lesa zasahoval a zasahuje člověk.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz