Karel Čapek fotograf?


Ano, přesně tak! Karel Čapek nebyl pouze brilantní spisovatel a dramatik, ale zapsal se také do dějin české fotografie. Ačkoliv se fotografování věnoval poměrně krátce, zanechal za sebou vskutku zajímavé dílo. Jeho tvorbu můžete nyní shlédnout v Národním technickém muzeu na výstavě nazvané Karel Čapek fotograf.

Karel Čapek

Dášenka

Čapek se věnoval převážně fotografování věcí, které ho obklopovaly v běžném životě, ať se jednalo o rostliny, nábytek, anebo o různé kuchyňské náčiní. Zajímavé jsou také fotografie z jeho dobrodružných cest. Negativy třídil do tematických celků s názvy: Portréty, T. G. M., Osobní, Zátiší, Zvířata, Květiny, Zahrada, Slovensko, Cesty, Typy, Architektura a Krajiny. Nejznámějším Čapkovým fotografickým dílem je bezpochyby kniha Dášeňka čili Život štěněte, kterou zde návštěvníci mají možnost vidět ve 25 různých vydáních včetně originálních fotografií, které byly pro tuto knížku použity.

Na výstavě budou též k vidění dva fotoaparáty, jež Karel Čapek používal, předměty denní potřeby, které se často stávaly objekty Čapkova fotografického zájmu, dobové časopisy, v nichž vycházely jeho fotografie nebo například fotografie T. G. Masaryka, kterou Karel Čapek věnoval své manželce Olze Scheinpflugové. Součástí expozice je i projekce dvou dokumentů o životě a díle Karla Čapka s názvy Slovensko bratří Čapků a Život a doba spisovatele Karla Čapka.

Národní technické muzeum

Výstava Karel Čapek fotograf v Národním technickém muzeu potrvá do 26. července 2015 a je otevřena každý všední den kromě pondělí od 9 do 17:30, o víkendu pak od 10 do 18 hodin.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz