Kam k vodě? Jaká přírodní koupaliště jsou ta nej?


Léto je definitivně tady! Nevíte si rady, kam vyrazit k vodě?

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Máme pro vás pár tipů na nejkrásnější přírodní koupaliště! Písčito-travnaté pláže a dobrý přístup do vody je samozřejmostí. Na většině z nich můžete navíc využít půjčovny loděk, hřiště na beach volejbal nebo si zvednout hladinku adrenalinu při některém z vodních sportů.

Lom Kristýna
Lom Kristýna

Lom Kristýna v Hrádku nad Nisou

Lom Kristýna v Hrádku nad Nisou se nachází v severní části okresu Liberec, nedaleko hranic. Jezero s průzračnou pozemní vodou má přibližně 14 hektarů a dosahuje hloubky až 28 metrů. Perfektní podmínky nabízí lom nejen pro koupání, ale i pro surfování a další vodní sporty. Na své si přijdou i rybáři. Jezero ohraničují dostatečné prostorné travnato-písčité pláže, kde také naleznete stánky s občerstvením.

Proboštská jezera
Proboštská jezera

Proboštská jezera

Jezera, vzniklá po vytěžení štěrkopísku, leží v úrodné Polabské nížině asi 1,5 kilometrů severně od Brandýsa nad Labem. Voda je tu nádherně čirá, pláže jsou převážně písčité. Koupaliště je plně vybaveno hygienickým zázemím, parkovištěm, občerstvením, WC i převlékárnami a nabízí návštěvníkům hřiště, kurty, dětský koutek a restauraci s parkovištěm. Místo se stalo oblíbeným mezi milovníky windsurfingu. Koupaliště je oploceno a vybírá se zde vstupné.

Pískovna Malvíny
Pískovna Malvíny

Pískovna Malvíny u Čelákovic

Cestou z Čelákovic směrem na Lázně Toušeň, narazíte na pískovnu zvanou Malvíny. Levý břeh pískovny mají pronajatý rybáři a platí zde zákaz koupání. Na pravém břehu je však několik menších pláží, na které se v parných dnech nemusíte bát vyrazit. Hlavním lákadlem je skutečně křišťálově čistá voda, která je filtrovaná přes betonovou čističku. Zde se jedná o pravé nefalšované přírodní koupání, nenajdete tu tedy ani občerstvení, ani toalety.

Biotop Kovalovice
Biotop Kovalovice

Přírodní koupací biotop Kovalovice

Výborné koupání bez chemie s vyváženým přírodním systémem, který využívá biologické funkce rostlin. To je přírodní koupací biotop Kovalovice – první svého druhu v ČR. Plavecká část je hluboká, v další části je umístěno dětské brouzdaliště s vodním hřibem. Se vstupem do vody pomohou dřevěná mola a kamenné schůdky. Součástí areálu je restaurace s terasou, hygienická zařízení, minigolf a multifunkční hřiště s umělým povrchem.

Lom Výkleky
Lom Výkleky

Zatopený lom Výkleky

Zatopený lom Výkleky leží ve stejnojmenné obci nedaleko Olomouce. Čistá průzračná voda s viditelností až do hloubky tří metrů sem láká nejen příznivce koupání ale i potápění, které je zde povoleno. Hloubka lomu dosahuje v průměru okolo 6 metrů, dno je kamenné. Potápěči si mohou užít pohled na život pod hladinou – vyskytují se zde raci a množství drobných ryb. U lomu se nachází placené parkoviště.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz