Jihočeská vesnička pod ochranou UNESCO vás nadchne


Vesnička Holašovice nedaleko Českých Budějovic je díky selskému baroku tradičního českého venkova a folklórním tradicím dávných dní pod ochranou UNESCO.

Holašovice

Vesnička Holašovice je známá stavebním slohem lidové architektury z 19. století, který se nazývá selské baroko. Tvoří ji 23 památkově chráněných usedlostí, včetně chlévů, stodol, maštalí, výměnků, sýpek, bran a různých ohrazení. Jedná se celkem o 120 budov, které dohromady vytváří ucelený památkový soubor. Je zde téměř stoprocentně dochovaný středověký systém řazení jednotlivých usedlostí štítovými průčelími do prostoru návsi. Uspořádání spolu s dochovaným štukovým dekorem tzv. lidového nebo selského baroka na většině průčelí dává celému objektu jedinečný výraz.

HolašoviceR

Na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO byly Holašovice zapsány v roce 1998, do podvědomí veřejnosti se však malá jihočeská vesnička dostala již v roce 1972, kdy se zde točila filmová verze Prodané nevěsty.

Holašovice

Každý rok v červenci se tu konají tradiční Selské slavnosti Holašovice, kde se prezentuje řada řemesel s možností nákupu výrobků z keramiky, kůže či proutí. V tento čas zde zcela jistě narazíte na řezbáře, nožíře, mincovníky, dráteníky, kováře či hrnčíře.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz