Jedinečné Chodsko


Chodsko je nesmírně spontánní a jedinečné místo. Je poslední národopisnou oblastí Čech, kde dodnes přežívají tradiční obyčeje, nářečí i lidový oděv. Chodsko stojí za návštěvu!

Domažlice
Domažlice

Chodsko se rozkládá v okolí Domažlic a Kdyně necelých 60 km jihozápadně od Plzně. Historicky se dělí na chudší horní Chodsko, kde se lidé věnovali spíše řemeslu, a na zemědělské dolní Chodsko. Chodové měli v minulosti za úkol vykonávat ozbrojenou strážní službu české západní hranice a zajišťovat bezpečný provoz na důležité obchodní stezce. Odtud také název Chodsko, od slova chodit – chodit podél hranice sem a tam.

Chodsko
Chodsko

Chodsko má velmi bohaté lidové tradice. Zachoval se zde pestrý lidový kroj, bohatý folklór, chodské nářečí a zvyky. Dodnes tu přežívají různá lidová řemesla – krajkářství, paličkování nebo výroba tradiční lidové keramiky. Nesmíme opomenout místní specialitu – chodský koláč! Tradiční koláče s tvarohovou, makovou a povidlovou náplní sypané mandlemi a rozinkami tu najdete na každém kroku. Nejoblíbenějším hudebním nástrojem jsou dudy, nejrozšířenějším lidovým tancem je tzv. chodské kolečko. Velmi „přísně“ se tu dodržují všechny rodinné i výroční obyčeje, jako jsou svatby, Velikonoce, posvícení, Vánoce či nejrůznější poutě.

Chodský koláč
Chodský koláč

Chodsko je opravdu tak trochu jiný svět. Jiný svět, který má hodně co nabídnout. Vydejte se poznávat jeho kulturu i přírodu. Navštivte například zříceninu středověkého hrádku Starý Herštejn nebo krásné město Domažlice, jejichž historické jádro je městskou památkovou rezervací. Krásná vyhlídka, ze které budete mít Chodsko jako na dlani se příznačně jmenuje Výhledy a nachází se nad městysem Klenčí. Zajímavé je také místo, kterému se říká Tři znaky. Zde se setkávají hranice tří historických území symbolizovaných třemi znaky vytesanými ve skále - bavorskou routou (Kurfiřství bavorské), falckým lvem (Vévodství falcké) a českým lvem (Koruna česká).

 


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz