Jak se žilo na hradě Český Šternberk za první republiky?


Poznejte majestátný hrad Český Šternberk jinýma očima. Jak se tu asi žilo ve 20. a 30. letech?

Český Šternberk
Český Šternberk

Gotický Český Šternberk se nachází na levém břehu řeky Sázavy nedaleko dálnice D1 na území stejnojmenného městyse v okresu Benešov. Stojí na hřebeni v nadmořské výšce asi 350 m n. m. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR a od roku 2008 také jako národní kulturní památka ČR. Vy máte nyní možnost poznat více než 760 let starý hrad jinýma očima. Vydejte se na speciálně komentovanou prohlídkovou trasu, která vás zavede do 20. a 30. let minulého století a ukáže vám, jak fungovala domácnost rodiny s devíti dětmi, která bydlela na středověkém hradě a která je potomkem jednoho z nejstarších českých rodů.

Český Šternberk prohlídka
Český Šternberk prohlídka

Druhé patro hradu, které je zpřístupněné veřejnosti, bylo od dvacátých let až do r. 1949 obýváno mladou rodinou, do které se postupně narodilo devět dětí. Rodičům všichni stále říkali pane hrabě a paní hraběnko, přestože šlechtické tituly byly se vznikem republiky zrušeny, a na hradě se mísila moderní doba s tradicemi starobylého rodu. Hrad byl plný nejen dětí, ale často i hostů a také nejrůznějšího personálu, který zajišťoval běžný chod domácnosti.

Období první republiky
Období první republiky

Umíte si představit každodenní povinnosti, starosti a radosti takové rodiny? Vydejte se o necelých sto let zpátky a poznejte životní styl Sternbergů! Speciální prvorepublikové prohlídky se konají 12. 7., 26. 7., 1. 8., 16. 8. a 6. 9. a to vždy ve 12:30. Prohlídka není vhodná pro děti, jelikož vyžaduje alespoň základní povědomí o společenském a politickém kontextu období první republiky.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz