Do filmové vesničky proudí davy návštěvníků i po více než třiceti letech


Nebýt režiséra Zdeňka Trošky, málokdo by dnes znal jihočeskou vesničku Hoštice u Volyně.

Hoštice

Jihočeská obec Hoštice se nachází v okrese Strakonice, zhruba 3,5 kilometru severovýchodně od Volyně. Vesnička se proslavila zejména jako rodiště českého režiséra Zdeňka Trošky, který tu natočil jedno ze svých nejúspěšnějších děl – trilogii Slunce, seno, … Ačkoliv od natáčení prvního dílu Slunce, seno, jahody uplynulo už 31 let, Hoštice z popularity Troškovy trilogie žijí dodnes. Lidé sem proudí už roky. A co vy? Byli jste v Hošticích?

Hoštice

Hoštice se vůbec nezměnily! Na návsi stále stojí dům s jelenem, je tu hostinec i fara, vše tak, jak to znáte z Troškových filmů. S orientací vám pomohou názvy ulic, které před osmi lety Hoštičtí pojmenovali podle trilogie. Tedy třeba ulice u rodičů režiséra Zdeňka Trošky se jmenuje třída Zdeňka Trošky, ke kostelu vede ulice svaté Cecilky, okolo známých domů pak ulice Konopníků nebo Škopků.

Hoštice

Turisté jsou přínosem především pro místní zemědělské družstvo. Ranč Šimona Pláničky, jak mají družstevníci svůj areál za obcí nazvaný, nabízí recesi v podobě tancovaček na družstevní kolonádě nebo výletů družstevním Zemákem – autobusem, kterým nynější prezident Miloš Zeman objížděl Česko při předvolebních kampaních v roce 1996 a 1998. Můžete tu také vidět pojízdnou postel maminky Škopkové nebo Vencovu motorku.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz