Den Země se blíží


Letos je tomu již 45 let, co miliony lidí po celém světě slaví 22. dubna Den Země. Jak a proč tento den vznikl, jak ho slavíme a proč byste se měli zapojit i vy, se dozvíte v následujícím článku.


Neoficiální vlajka Dne Země

Historie Dne Země sahá do roku 1970.  Americký senátor Gaylord Nelson již dlouho volal po změně v sektoru životního prostředí. Prosazoval přijetí nových zákonů a chtěl podpořit veřejný zájem o tuto problematiku. Tehdy pověřil studenta Harvardovy univerzity, jistého Denise Hayesa organizací několika protestních setkání a výukových programů s cílem šířit tuto environmentální osvětu po celých Spojených státech. Denis bral svůj úkol velmi vážně.. a tak se 22. dubna 1970 slavil v San Francisku historicky první Den Země. Sklidil velký úspěch a v USA vedl mimo jiné k založení Americké agentury pro ochranu životního prostředí a k přijetí několika zákonů, například Zákona o čistotě ovzduší, Zákona o čistotě vody a Zákona o ohrožených druzích.

V následujících letech se projekt Dne Země začala postupně šířit do zahraničí. V roce 1990 byl Denis Hayes opět požádán o zorganizování environmentální kampaně, tentokrát na globální úrovni. Na celém světe se podařilo zmobilizovat asi 200 miliónů lidí ze 141 zemí. Tohoto roku se poprvé připojila i Česká republika. Akce vedla k nastartování iniciativ zaměřených na recyklaci, globální oteplování, čistotu energie a další problémy dneška.

Dnes se Dne Země účastní více jak miliarda lidí ve 175 státech světa. Tento den se tak stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost. Konají se různé osvětové akce, úklidové brigády, přednáškové cykly, exkurze, workshopy,… Se svými projekty přicházejí neziskové organizace, města a obce, nebo studenti středních i vysokých škol.

Každý se může zapojit a fantazii se meze nekladou! Uvědomme si, že planeta Země je to nejcennější co máme, je tak úžasná! Každému živočichu, každé rostlině dala na jeho místo vše, co potřebuje k životu: přísun vody, potravy, slunečního záření. Všechno je tak, jak je, z nějakého důvodu. Člověk se ale bohužel stále víc snaží zasahovat do toho, co příroda původně zamýšlela trochu jinak. Mnoho takových věcí nedokážeme zvrátit nebo změnit. TO NEJMENŠÍ, co ale můžeme udělat, je připojit se k některému z mnoha a mnoha projektů Dne Země, něco se přiučit a někde pomoct, možná si i osvojit nějaké nové zvyky!


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz