Ďáblova bible je až do konce června k vidění v broumovském klášteře


Kopie největší rukopisné knihy na světě, Codexu Gigas neboli Ďáblovy bible, je až do konce června vystavena v knihovně broumovského kláštera, kde ji mohou zájemci spatřit v rámci klasického prohlídkového okruhu.

Broumovský klášter
Broumovský klášter

Codex gigas je největší rukopisná kniha světa. Byla pravděpodobně napsána počátkem 13. stoletíbenediktýnském klášteře u Chrudimi. Podle výjimečného vyobrazení ďábla bývá také často nazývána Ďáblova bible. Záměrem neznámého autora bylo shrnout veškeré vědění do jediného díla, vytvořit jakousi „knihovnu v jediné knize“, „knihu všech knih“.

Ďáblova bible
Ďáblova bible

V roce 1420 husité vypálili břevnovský klášter, jehož opat Mikuláš II. se spolu s dalšími řeholníky ukryl do bezpečí pravě v broumovském klášteře. Sebou přinesli řadu cenných předmětů, včetně Ďáblovy bible. Ta zde byla uchovávána až do roku 1648, kdy pak byla z Českého království odvezena jako válečná kořist. V současnosti je uložena ve Švédské národní knihovně.

Ďáblova bible
Ďáblova bible

Kopii Ďáblovy bible zapůjčil broumovskému klášteru její vlastník Jiří Fogl z knihařství Žamberk. Kniha je nyní vystavena v klášterní knihovně, kde si ji může prohlédnout každý návštěvník klasického prohlídkového okruhu ode dneška až do 30. června 2015. Každý den po dobu výstavy bible, se pak v 9 a v 16 hodin konají prohlídky zahrnující pouze klášterní knihovnu s biblí - vstupné 40 korun dospělí, 20 korun děti.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz