Čtyřicet metrů pod zemí se na Karlovarsku otevře štola Johannes


Veřejnosti bude od 1. června tohoto roku přístupná štola Johannes. Ta byla vyhloubena v 16. století v lesích na Zlatém Kopci u Božího Daru na Karlovarsku v hloubce čtyřiceti metrů.

Štola Johannes
Štola Johannes

Tento hornický komplex je Českou republikou i Spolkovou republikou Německo nominován na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Od 16. století se ve štolách těžily tak zvané skarnové rudy bohaté na cín, měď, zinek nebo železo. Dnes můžete do těchto unikátních podzemních prostor nahlédnout i vy. Povinnou výbavou jsou ochranné přilby se svítilnami, rukavice, holínky, nepromokavé pláště a taky odvaha a fyzická zdatnost.

Prohlídka štoly
Prohlídka štoly

Ve štole je stabilní teplota 7 °C a velmi vlhko. Jsou tu k vidění některé zajímavosti, například funkční dřevěné repliky těžního zařízení z 16. století. O bohaté historii štoly vás poučí informační tabule.

Návštěvníci štoly
Návštěvníci štoly

Štola Johannes je otevřena od 1. června do 15. srpna, prohlídky začínají vždy v 10, 12, 14 a 16 hodin. Návštěvníci mohou zvolit tři trasy. Nejkratší trvá 90 minut, prostřední 150 minut a nejdelší pak 3,5 hodiny. Ta je určená zejména odborníkům. Základní vstupné pro nejkratší trasu činí 350 korun.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz