Co má společného festival v Cannes a retriever?


Mezinárodní kulturní svátek, jeden z nejstarších a nejprestižnějších filmových festivalů, festival v Cannes, se letos uskuteční už 13.-24. května. Již po 68. se tak sjedou na francouzskou riviéru všichni, kdo ve světě filmu něco znamenají.

Festival v Cannes
Festival v Cannes. Foto: Rita Molnár

Porota, kterou povede americké bratrské režisérské duo Joel a Ehtan Coenovi, bude mít z čeho vybírat. O prestižní cenu Palme d'Or (Zlatá palma) se utká celkem 17 snímků. Uspět může například Moře stromů od amerického režiséra Guse Van Santa, pro kterého to bude již 8. snímek na tomto festivalu. Moře stromů vypráví o neobyčejném setkání Američana, který je odhodlán k sebevraždě, a Japonce ztraceného v lese. V hlavních rolích se představí Matthew McConnaughey, Naomi Watssová, Ken Watanabe a další.  Velké naděje na výhru má také snímek Mládež italského filmaře Paola Sorrentina, jehož hrdiny jsou dva staří pánové, kteří společně tráví dovolenou v Alpách a přemýšlejí, jak nejlépe naloží se zbytkem života. I tento kousek má hvězdné obsazení, a to v podobě Michaela Caina, Paula Danoa, Jane Fondové a Rachel Weiszové.

A co ten retriever? To je tak.. Retriever je název krátkého filmu Tomáše Kleina a Tomáše Marty, který bude zastupovat Českou republiku na letošním ročníku přehlídky. Jedná se o snímek inspirovaný povídkou Ondřeje Štindla, která vyobrazuje stav mysli hlavní postavy a na místo druhé hlavní postavy klade psa - hybatele děje. Retriever vznikal téměř dva roky a byli i tací, kteří pochybovali o jeho dokončení. Nyní tento velmi originální film čeká několik uvedení v boji o cenu Cinéfondation, která bude předána 23. května. Držíme palce!


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz