Český Grand Canyon


Velká a Malá Amerika – vápencové lomy, kde se filmoval Limonádový Joe ale také někdejší cílová stanice nepohodlných politických vězňů.

Velká Amerika
Velká Amerika

Velká Amerika je vápencový, asi 800 metrů dlouhý, 200 metrů široký, a až 100 m hluboký zatopený lom. Na jeho dně se nachází dvě navzájem propojená jezírka s průzračnou vodou, která zejména v létě lákají ke koupání – které je tu sice přísně zakázáno, to ale málokoho odradí.

Malá Amerika
Malá Amerika

Malá Amerika je druhý, o něco menší, vápencový lom. Rovněž i ten je zatopený křišťálově čistou vodou. Oba lomy jsou spolu s několika ostatními v blízkém okolí propojeny podzemními štolami, které jsou ovšem pro širokou veřejnost nepřístupné.

Štoly Amerika
Štoly Amerika

Oblast kolem lomů na Americe je doslova prošpikovaná pověstmi a legendami. Ta nejznámější vypráví o hrůzném přízraku v německé uniformě SS jménem Hans Hagen, který se náhle vynořuje ze štol a zase se v nich beze stopy ztrácí. Prý má na svědomí řadu záhadných úmrtí či zmizení. Zařízení, s jehož pomocí údajně můžete Hagena přivolat, je umístěno v podzemní expozici hornictví ve staré důlní štole v Solvayových lomech.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz