Česko – země plná tajemných balvanů


Za starobylými kameny nemusíte nutně podnikat daleké cesty do Irska nebo na Korsiku. Bohatě stačí, když se vypravíte po Česku. Nejvíce balvanů naleznete na pomezí středních a severních Čech.

Menhir Klobuky
Menhir Klobuky

Nejvyšší a turisty nejvyhledávanější český menhir je Zkamenělý pastýř v Klobukách na Kladensku. Nejproslulejší z českých menhirů ční na návrší uprostřed pole řepky olejky a celoročně k němu proudí davy turistů. Má prý magickou moc, proto tu někteří přespávají ve spacácích nebo se dokonce v jeho blízkosti snaží počít dítě.

Menhir Drahomyšl
Menhir Drahomyšl

O necelých třicet kilometrů dál od Klobuk je jiný úctyhodný balvan. Menhir zvaný Zakletý mnich stojí v poli kousek za vsí Drahomyšl nedaleko Žatce. Místním zemědělcům překáží menhir v orání, ale z prosté pověrčivosti si s ním netroufnou něco udělat.

Menhiry Kutná hora
Menhiry Kutná hora

Opravdovou raritu naleznete v okolí Kutné hory. Menhiry kolem Kutné Hory byly postaveny během roků 2012-2013 kutnohorskými nadšenci s pomocí odborníků, kteří se věnují obnovování energetických bodů v krajině. Dnes můžete v Kutné Hoře a jejím okolí najít na loukách a v lesích skoro čtyřicet kamenů.


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz