Česká NEJ - když plánujete originální výlet


Nejhlubší propast, nejvzácnější klenot, nebo snad nejstarší dochovaný hrad? Kultura.cz vám přináší 12 NEJ tipů. Tak kam to bude?

Hranická propast
Hranická propast
Foto: Radim Holiš

Dolů? NEJhlubší česká propast je Hranická propast v okrese Přerov, měří -435 metrů, z velké části je zatopena vodou. Nebo nahoru? Naopak nejvyšší horou je Sněžka, která se nachází v Krkonoších (1602 m n. m.), a právě zde pak najdete NEJvýše umístěnou církevní stavbu, a to Kapli sv. Vavřince.

Černé jezero
Černé jezero

Nejdelší řekou je jak známo řeka Vltava. Jak je to ale s ostatními vodními plochami? NEJvětším jezerem je Černé jezero, které se nachází na Šumavě (NP Šumava je mimochodem naším NEJvětším národním parkem), a jeho plocha přesahuje 18 hektarů. NEJvětší rybník je jihočeský Rožmberk v okrese Jindřichův Hradec, s plochou 489 hektarů.

Rozhledna Poledník
Rozhledna Poledník

Za krásným výhledem se rozjeďte na NEJvýše položenou rozhlednu - Rozhlednu na Poledníku (Šumava), nebo na NEJvýše položený hrad - Hrad Vítkův Kámen, ležící zhruba 20 km od Českého Krumlova. Dlooouhou historii pak nabízí NEJstarší dochovaný hrad, je jím hrad Přimda v Plzeňském kraji.

Národní muzeum
Národní muzeum

Do Národního muzea v Praze se neváhejte přijít podívat na NEJvětší sbírku drahokamů. Ty jsou zde k vidění běžně, na rozdíl od NEJvzácnějšího historického klenotu - Svatováclavské koruny – který je vystavován pouze výjimečně.

Jeskyně Býčí skála
Jeskyně Býčí skála

Opravdoví fajnšmekři se mohou vydat do jeskyně Býčí skála v Moravském krasu a vidět zde NEJstarší jeskynní kresbu v ČR. Jde o geometrický útvar nakreslený uhlem, který pochází již z mladší doby kamenné (okolo 3200 let před naším letopočtem).

Hrad Sovinec
Hrad Sovinec

Naší poslední zastávkou je obec Jiříkov u Rýmařova. Tady najdete NEJvětší českou sochu, nazvanou Vládce hor Praděd. Jedná se o dřevěnou sochu s výškou 10,5 metru a váhou kolem 17 tun od sochaře Jiřího Halouzky. Necelé tři kilometry odtud se nachází hrad Sovinec, jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů na Moravě. Nezapomeňte ho po cestě navštívit!


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz