Botanická zahrada Liberec otevřela nový pavilon leknínů


Botanická zahrada v Liberci zpřístupnila všem nadšencům ojedinělý skleníkový pavilon, specializovaný na pěstování tří druhů největších leknínů světa. Takový je jediný v celé Evropě!

Lekníny

Liberecká botanická zahrada se stala domovem tří největších leknínů – viktorie Cruzovy, euryalé vzdorné a velmi vzácné viktorie královské. Návštěvníci budou moci obdivovat také nejkrásnější z modrých leknínů zvaný Zanzibar a nejvzácnější z modrých leknínů nymphaea gigantea, který pochází až z Nové Guineje. K vidění bude i lotos indický, posvátná rostlina příbuzná leknínům.

Lekníny

Co se samotného pavilonu týče, ten svým uspořádáním připomíná seskupení rostlinných buněk a představuje 13 botanických témat. Zajímavé jsou použité materiály – prochází se po dlažbě z bulharského porfyru, ochozy jsou udělány z tropických dřev. Betonová stěna pokrytá liánami vytváří rostlinám potřebné klima. Vodní hladina se nachází v úrovni pasu, stěny nádrží jsou z tvrzeného skla.

Lekníny

Výstavu vřele doporučujeme a radíme navštívit i ostatní velmi zajímavé expozice krásné liberecké botanické zahrady. Aktuálně návštěvníky láká především pavilon kaktusů a velké alpinum, kde je právě v tomto období spousta kvetoucích rostlin. Ve výstavním sále je pak expozice zaměřená na masožravé rostliny.

Botanická zahrada Liberec
Botanická zahrada Liberec


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz