Alšova jihočeská galerie vás vezme na výlet do éry hippies


Alšova jihočeská galerie připravila v českobudějovickém Wortnerově domě výstavu s názvem Psychedelia. Tento projekt navazuje na úspěšnou výstavu Papež kouřil trávu a je o beatové a rockové hudbě 60. let minulého století a jejím vlivu na grafický design. Pro mladou generaci tohoto období hudba znamenala mnoho. Spoluvytvářela jejich životní styl, názory a postoje. Proto bylo nutné věnovat se vizualizaci hudby a pocitu z ní na plakátech a obalech desek.

Autor výstavy Zdeněk Primus
Autor výstavy Zdeněk Primus

Autor výstavy Zdeněk Primus už roky jezdí napříč světem, hlavně pak Spojenými státy a od lidí, kteří zažili éru hippies, odkupuje všechny rarity. A nutno říci, že se mu podařilo dát dohromady opravdu velmi slušnou sbírku. Celkem je zde vystaveno více jak 1000 exponátů z celého světa. Nejvzácnějšími kousky jsou psychedelické plakáty ze San Francisca, těch je tu na 150. Nikde jinde v Evropě je v takovém množství a kvalitě nemáte možnost spatřit.

Obal desky kapely WHO
Obal desky kapely WHO

Mimo jiné na výstavě můžete vidět rockové plakáty české a zahraniční provenience, obaly gramofonových desek vyznačující se jasným uměleckým názorem nebo i takových, které mají klíčový význam ve vývoji hudby. Dále pak rockové časopisy z USA, Velké Británie a z Československa, časopisy vytvářející názor jako americký Oracle nebo anglický OZ. Vystaveny budou i knihy zabývající se hudbou, hippies kulturou, drogami, ale i problémy civilizačního charakteru s psychedelickým podtextem. 

Plakát Jimi Hendrix & John Mayall
Plakát Jimi Hendrix & John Mayall

Atmosféru výstavních prostor doplňuje hudba různých časových a vývojových stupňů beatové a rockové muziky. V neposlední řadě jsou zde k vidění krátké dobové filmy.

Výstava Psychedelia v Alšově jihočeské galerii potrvá do 18. června 2015. 29. května 2015 můžete přijít na speciální noční akci Psychedelická galerijní noc.

 


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz