25 let od uvedení filmu Pretty woman – tohle jste o oblíbené komedii nejspíš nevěděli


Kdo by neznal Pretty woman. Okouzlující Julia Roberts, krasavec Richard Gere a skvělá produkce Disney (ano, Disney!) udělali z této romantické komedie jeden z nejvýdělečnějších filmů vůbec.

Pretty woman

Pretty woman

Dne 23.3.2015 uběhlo přesně 25 let od uvedení Pretty woman v USA. Věděli jste, že původně měl být film natočen jako drama popisující zkažené životy prostitutek v New Yorku? A věděli jste, že film se měl původně jmenovat $3000 (jako částka, kterou si prostitutka Vivien účtuje za týden „práce“)? Film prošel několikrát různými přepisy, až se z něj stala romantická komedie. Nyní bylo potřeba obsadit hlavní role. Richard Gere jako Edward byl od začátku sázkou na jistotu, byl osloven a nabídku přijal. Složitější to bylo s postavou Vivien. První volbou byla Meg Ryan, ta ale tuto roli odmítla. Dále byly osloveny ještě Kim Basinger, Melanie Griffith, Sharon Stone a další herečky. Julia Roberts, které bylo tehdy pouhých 22 let, byla jednou z posledních možností. Nakonec se ukázalo, že to byla velmi šťastná volba, Julia je ve filmu naprosto jedinečná, což dokazuje i to, že za svou roli prostitutky získala v roce 1991 Oscara a Zlatý Glob (Zlatý Glób získal i Richard Gere). Bylo to zcela jistě i proto, že Julia se na svou roli velmi intenzivně připravovala. Začala se scházet se skutečnými prostitutkami, vyrážela s nimi v noci do ulic a na kafe, jen aby se o jejich životě dozvěděla co nejvíc a mohla tak svoji postavu ztvárnit co nejvěrněji.

 

5 perliček z natáčení:

  1. Kadeřníkům trvalo přes půl hodiny, když aranžovali vlasy Julie Roberts na prostěradlo, tak aby to vypadalo co nejefektněji.
  2. Červený kabát, který má na sobě Vivian v úvodu filmu byl pořízen za 30 dolarů v bazaru těsně před natáčením.
  3. Během natáčení milostné scény byla Julie tak strašně moc nervózní, že jí vyskočila velká žíla na čele. Samotný režisér Garry Marshall si pak vlezl do postele k Richardovi a Julii a masíroval jí čelo tak dlouho, dokud žíla z čela nezmizela a mohlo se pokračovat.
  4. Natáčení všech scén na Rodeo Drive muselo probíhat výhradně v neděli, aby nebyl narušen běžný provoz.
  5. Ve scéně, kdy leží Vivian na zemi a sleduje starý film, dosáhli tvůrci hysterického smíchu Julie Roberts tím, že ji režisér lechtal na chodidlech, které byly mimo záběr.

 

Julia Roberts

Juila Roberts

I po 25 letech je film Pretty woman jedním z nejoblíbenějších filmů všech generací, hlášku „svině klouzavý“ zná dnes snad každý. Film je v českých televizích pravidelně vysílán o vánočních svátcích. Když letos film slaví své čtvrtstoletí, nedočkáme se ho třeba dříve..?


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz