12. FREE JAZZ FESTIVAL - 2. KONCERT


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


12. FREE JAZZ FESTIVAL - 2. KONCERT


Free Jazz Trio Olomouc

Vorwarts/Ruckwarts

FREE JAZZ TRIO OLOMOUC

Počátek FJT souvisí s nástupem na vojnu olomouckého pianisty Emila Viklického 1.7.1971. S odchodem E.Viklického defakto zanikla skupina moderního jazzu „Jazz Q.E.V.“, kde dále účinkovali baryton a alt saxofonista Milan Opravil, kontrabasista Josef Černý a bubeník Antonín Náplava. Zbylí hudebníci tehdy dokonce řešili dilema zda opustit jazzová pódia nebo učinit zvrat a postavit zbylé trio na jiné bázi a pokusit se hrát free jazz, který vzbuzuje u mnoha posluchačů hrůzu a nedorozumění.

V průběhu roku 1972 se skupina přejmenovala na Free Jazz Trio. Zaměření nového tria na free jazz hudebníkům zcela vyhovovalo což vedlo k tomu, že se skupina úspěšně etablovala na naší jazzové scéně a to i v konkurenci profesionálních jazzových souborů. Skupina v různých obměnách existuje již 45 let!!!!! FJT vystoupilo již na 7. Free Jazz Festivalu v roce 2012.

V současnosti vystupuje v sestavě Josef Bláha – saxofony, klarinet, housle Petr Večeřa – perkuse a bicí, Luděk Záruba – basová kytara a Petr Löffler – baryton saxofon

VORWÄRTS-RÜCKWÄRTS

Typické pro toto jazzové trio je okamžitá komunikace komorního charakteru usměrňovaná převážně melodií, dynamikou a soundem. Každý ze tří účastníků je kapelníkem, skladatelem a sólistou. Chtějí docílit, aby každá skladba byla originál šitý na míru jak celé skupině, tak jednotlivým členům.

Kombinací violoncello, trombon a kontrabas, spolu se speciálními improvizačními schopnostmi, tvoří tito hudebníci velice hřejivý a atmosférický sound, kterým docilují pozoruhodného účinku.


Fotografie a videaHlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz