Prohlídka plzeňského historického podzemí


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Prohlídkový okruh, které absolvujete, je dlouhý téměř 800 metrů a prochází v hloubce 9 až 12 metrů pod povrchem. Po celou dobu prohlídky je nutné používat bezpečnostní helmu, která Vám bude zapůjčena. Labyrint chodeb, sklepů a studní vede pod celým historickým jádrem města Plzně a jeho celková délka je téměř 19 km.


Vstup na prohlídku
Na prohlídku Plzeňského historického podzemí se vstupuje z budovy Pivovarského muzea ve Veleslavínově ulici 6. Zde si na recepci zakoupíte vstupenku a společně s průvodcem se vydáte na trasu.

Lednice
Prohlídka začíná v takzvané lednici, která sloužila k uložení ledu. Lednice byla součástí důmyslného systému sklepů právovárečných domů – byla položena ve vyšším patře sklepů a odtud voda z tajícího ledu stékala do nižších prostor spilek a ležáckých sklepů a ochlazovala je.

Labyrint chodeb
Podzemní prostory byly budovány s výstavbou prvních měšťanských domů ihned po založení města, tedy od konce 13. století. Poslední části podzemního systému byly vyhloubeny v 18. století. Sklepy byly původně budovány k udržování potravin. Neméně důležité bylo využití zdejšího podzemního systému pro výrobu piva. Ve sklepech právovárečných domů pivo kvasilo, zrálo a skladovalo se.

Studny a jímky
Dalším důležitým využitím podzemí byl přístup k vodě, respektive ke studním a jímkám. Původně jich zde bylo 360. Vy během prohlídky uvidíte 20 studní a jímek.
Podzemí jako součást opevňovacího systému města
Postupem času byly sklepní prostory rozšiřovány a prohlubovány a někde vznikaly až tři patra vzájemně propojených sklepů. Podzemní systém se tak stal součástí obranného systému města v dobách válek, bojů a nepokojů. Podzemní chodby tehdy sloužily nejen jako bezpečné skladiště potravin a útočiště pro obyvatele Plzně, ale byly také využívány jako komunikační trasy.

Život středověkých Plzeňanů
Díky archeologickým nálezům z podzemních chodeb, studní a jímek, se během prohlídky seznámíte s každodenním životem středověkých obyvatel města Plzně. Poznáte, jak se stravovali či jaké nádobí k přípravě a podávání jídla používali nebo jakými řemesly se živili.
Vodárenská věž

Historická vodárna města Plzně z první poloviny 16.století je významnou technickou památkou a nejlépe zachovaným objektem svého druhu v Čechách. Můžete si zde prohlédnout zbytky čerpacího stroje z roku 1847. Uvidíte i komory pro vodní sloupy, přítokové štoly pro pohon stroje a repliku vodního kola pohánějícího vodní stroje. Vodárenská věž byla také součástí hradebního obranného systému, protože byla zapojena do okruhu parkánové hradby.

Závěr prohlídky a ochutnávka piva
Prohlídka končí zpět v budově Pivovarského muzea. Pokud jste starší 18 let, dostanete na závěr prohlídky pivní známku, kterou si můžete ponechat jako upomínku na návštěvu Plzeňského historického podzemí, nebo ji můžete směnit za 0,2l piva Master polotmavý v restauracích Na Spilce, U Salzmannů nebo v šenku Na Parkánu.

Dárková prodejna
Před odchodem určitě nesmíte minout Dárkovou prodejnu na dvoře Pivovarského muzea, kde můžete nakoupit dárky pro sebe i své blízké.

  Otvírací dny Čas
Duben - Září Po - Ne 10:00 - 18:00
Říjen - Březen Po - Ne 10:00 - 17:00
Leden zavřeno


Plzeňské historické podzemí

plzenske-historicke-podzemi-4.jpg
Tvoří ho systém chodeb propojující sklepy a stovky studní (původně 360) pod historickým centrem Plzně. Budován byl postupně ihned od založení města koncem 13. století. Z celkem 17,5 kilometru chodeb je ¾ kilometru upraveno na prohlídkovou trasu.Podzemí začali stavět nejprve majitelé prvních měšťanských domů ke skladování potravin, výrobě piva a jako výchozí místa kopaných studen. Později po propojení sloužily i k obraně města v době nepokojů a válek.
Mapa - Plzeňské historické podzemí

Veleslavínova, 301 00, Plzeň

Telefon: +420 377 235 574
E-mail: podzemi@plzenskepodzemi.cz
Web: http://www.plzenskepodzemi.cz

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz